Arıcılık malzemeleri alışverişleriniz aynı gün kargolama ile sizlerle...
0 (533) 442 27 41
Sepetim    0 0,00TL
Sepete Henüz Ürün eklemediniz!

Blog Kategorileri

Kovan Kontrolü

2018-01-25 18:54:17 0 By: John Okunma Sayısı: 424


Kış mevsimine hazırlanan arı ailelerinin içlerinde barınmalarının sağlamış olduğu kovanların kontrolden geçirilmeleri önerilmektedir. Kırılmış, çatlamış ve çürümüş bölümler mevcut ise tüm bunların onarım işlemleri ile ilgilenilip bu hasarlar giderilmelidir. Arıcılık malzemelerinden olan
kovanın üst kısmından yağmur ve kar suyunu sızdıracak çürük, kırık ve çatlak var ise bu durum giderilmeli ve kovan içinin kuruluğu için gereken işlemler yapılmalıdır. Kovan içinin sağlıklı bir şekilde havalandırma işleminin yapılması gerekmektedir. Bu havalandırmanın gerçekleşmesi için de kovanın iki adet girişi olması şarttır. Bu deliklerden ilki herkesin bildiği üzere alt giriş deliğidir. Diğer delik ise kovanın üst kısımlarına bulunan 15 cm kadar aşağıda ve sol yöne doğru olan deliktir. Bu ikinci olan girişin 7-9 cm uzunluğuna ve 7-9 mm genişliğe sahip olması gerektiğini belirtmekte fayda vardır. Belirtilen bu girişin ön tarafında bir adet uçuş tahtası bulunmalıdır. Kovanlar için kışlatma dönemine girildiğinde ise bu ebatları belirtilen giriş deliği kesinlikle küçültülmelidir. Bu daraltma boyutu da 2-3 cm kadar olması gerekmektedir. Ama yukarıda belirttiğimiz delik boyutları aynı kalmalıdır. Bu boyutlardaki kovanlardaki arılar salkımlarını ona göre kurarlar ve oldukça sağlıklı bir şekilde kışlatma döneminden geçmiş olacaklardır. Şunu da belirtmekte fayda vardır ki güçlü arı aileleri kış salkımlarını giriş deliğine oldukça yakın bir yere kurmaktadırlar. Orta bir güce sahip arı aileleri ise ortalara kurulmaktadır. Ve en son zayıf arı aileleri de arka kısımlara salkım yapmaktadırlar.

Yorumlar

Yorum yaz

 Türkiye’nin en büyük Arıcılık malzemeleri web sitesine hoş geldiniz.Firmamız  siz değerli arıcıların tüm ihtiyacı olan arıcılık malzemelerini satmaktadır. Firmamız bünyesinde görev alan arıcı personelimiz bilgi konusunda da müşterilerimize destek vermektedir.

text_heading

Mağaza Bilgilerimiz

Atatürk Cad. Hıncal Apt. 21/A
Odunpazarı - Eskişehir

0 533 442 27 41

0 533 442 27 41