Arıcılık malzemeleri alışverişleriniz aynı gün kargolama ile sizlerle...
0 (533) 442 27 41
Sepetim    0 0,00TL
Sepete Henüz Ürün eklemediniz!

Blog Kategorileri

Arı Hastalıkları Ve Kovan Tipi İlişkisi

2018-01-04 10:05:17 0 By: John Okunma Sayısı: 592


İnsanlık zamanı kadar eski bu meslek doğada bulunan bal arılarını kontrol altına almak istiyorlardı. Çeşitli yollar bu canlıların ve naturel ürünü kontrol altına alınması için denenmiştir. Yönetim için lüzumlu olan şey yalnız barınak değildi. Devamlı arayış içinde olunan şey farklı arıcılık malzemeleri idi. Bal arılarının yaşamını devam ettirebilmesi için çok uzun süre pek fazla sıradan arıcılık malzemeleri kullanılmıştır. Süre geçtikçe bu arıcılık malzemeler karışık hale gelmiştir. Bunun sebebi de her şey benzer biçimde arıcılık mesleğinin de gelişim içerisinde olduğudur. Sıradan yapıdaki kovanlar ilkel kovanlar ismi ile anılmaktadır.

İlkel Kovanlar;

•             Sepet Kovanlar,

•             Yontulmuş Taş Kovanlar,

•             Toprak Kovanlar,

•             Kütük Kovanlar,

4 tane başlıkta toplanmaktadır. İlkel kovanlar da arı hastalıkları ile mücadele etmek oldukça zordur. Yavru bulunan peteklere ulaşılamadığı için hastalık bulunduğunu önceden idrak etmek imkânsız hale gelmiştir. Kovan içinde erken teşhisi mümkün olmayan hastalıklar sadece kovan dışına çıkınca birkaç emareden anlaşılabilmektedir. Eski tip kovanlara ilaç tedavisi yapmak hiç ekonomik ve pratik değildir. Salgın bir hastalık görüldüğünde d müdahale çok sınırlı kalacaktır. Kış mevsiminde soğuktan dolayı kovanlar başka bölgelere taşınmakta ii bu soğuk hava da rutubete ve havasızlığa sebep olmaktadır. Bu sebeplerden dolayı da 1851 senesinde Amerika’da bir arıcı tarafınca tahta kovanlar geliştirilmeye başlanmıştır. Modern kovana geçişler de adım atmıştır. çağdaş kovanlar yapılmış olduğu malzemeye nazaran değişiklik göstermektedir.

Yorumlar

Yorum yaz

 Türkiye’nin en büyük Arıcılık malzemeleri web sitesine hoş geldiniz.Firmamız  siz değerli arıcıların tüm ihtiyacı olan arıcılık malzemelerini satmaktadır. Firmamız bünyesinde görev alan arıcı personelimiz bilgi konusunda da müşterilerimize destek vermektedir.

text_heading

Mağaza Bilgilerimiz

Atatürk Cad. Hıncal Apt. 21/A
Odunpazarı - Eskişehir

0 533 442 27 41

0 533 442 27 41