Arıcılık malzemeleri alışverişleriniz aynı gün kargolama ile sizlerle...
0 (533) 442 27 41
Sepetim    0 0,00TL
Sepete Henüz Ürün eklemediniz!

Blog Kategorileri

Polen Kapanı Nedir?

2017-11-09 12:58:24 0 By: John Okunma Sayısı: 388

 Polen kapanının ne olduğuna bakacak olursak öncelikle kovan uçma deliğinde takılabilen bir plastik plak vardır.  Bu plastik plak tam anlamıyla kovan uçma deliğinin veya iki gövde arasına açılan bir aralığın önüne monte edilerek yapılmış olan tahtadan kutucuğun bir tarafında diğer bir ucuna kadar plastik bir plak vardır. Arının arka bacaklarında mevcut olan sepetçikler vardır. Arı bu sepetçikler vasıtasıyla polenleri getirerek bu deliklerden içeri girerken sıyrılarak aşağı düşer. 3-4 mm genişliğinde olan örülmüş kafes telinin alt tarafına yerleştirilmiş olan depoya veya plastik olan kutucuklarda toplanır.

Son senelere bakıldığında fenni kovanların dip tahtasında sabit olan polen kapanları da yapılmaktadır. Arıcı her gün toplamış olduğu ve muhafaza ettiği polenleri derleyerek 2-3 günden fazla kesinlikle bekletmemelidir. Bu her gün toplandıktan sonra derlenen polenler hemen özel kurutma araçları veya temiz tahtalar üzerine serilerek gölge bir yerde %5-%6 dan daha çok su kalmayacak şekilde kurutulmalıdır. Bu seviyelerde kurutulan polenler daha sonra ağzı açık olan sıkıca kapatılmış plastik torba veya kavanozlarda saklanır. Bu polenler isteğe göre taze bala karıştırılarak ta tüketilebilir. Ancak bu şekilde yapılan tüketimde mutlaka buzdolabında saklanarak muhafaza edilmesi gerekir. Polen kapanları ve tipler konusunda uzmanların bazı kitapları ve yapıtları mevcuttur. Polen kapanları arıcılık malzemelerinin içinde önemli ve gerekli olanlar arasına sayılabilir.

 

Yorumlar

Yorum yaz

 Türkiye’nin en büyük Arıcılık malzemeleri web sitesine hoş geldiniz.Firmamız  siz değerli arıcıların tüm ihtiyacı olan arıcılık malzemelerini satmaktadır. Firmamız bünyesinde görev alan arıcı personelimiz bilgi konusunda da müşterilerimize destek vermektedir.

text_heading

Mağaza Bilgilerimiz

Atatürk Cad. Hıncal Apt. 21/A
Odunpazarı - Eskişehir

0 533 442 27 41

0 533 442 27 41